Co to jest przegląd sprawozdania finansowego i kiedy warto go przeprowadzić?
Choć najczęściej mówi się o badaniu sprawozdania finansowego, istotne miejsce zajmuje także jego przegląd, usługa również wykonywana przez biegłego rewidenta.
Przegląd może dotyczyć zarówno sprawozdań rocznych, jak i śródrocznych. Jest to usługa szczególnie ważna w przypadku jednostek należących do grup kapitałowych lub sporządzających raporty okresowe dla celów zarządczych.
Choć przegląd finansowy nie zapewnia tak wysokiego poziomu pewności jak badanie, jest on ugruntowany w przepisach i wykonywany zgodnie z krajowymi standardami rewizji finansowej.
Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na temat tej usługi rewizji finansowej świadczonej przez naszą firmę audytorską!

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na m.in. następujące pytania:
Przegląd a badanie sprawozdania finansowego – jakie są różnice?
Podstawowym podobieństwem pomiędzy tymi usługami jest to, że zarówno audyt jak i przegląd dotyczą informacji finansowych zawartych m.in. w sprawozdaniu finansowym. Obie usługi są też obowiązkowo przeprowadzane przez biegłego rewidenta działającego w ramach firmy audytorskiej, zgodnie z krajowymi standardami rewizji finansowej.
Zasadniczą różnicą pomiędzy wspomnianymi usługami jest zakres i cel procedur.
- Podczas badania sprawozdania finansowego, biegły rewident uzyskuje racjonalną pewność co do tego, że sprawozdanie nie zawiera istotnych zniekształceń. Rezultatem badania jest sprawozdanie zawierające opinię.
- W przypadku przeglądu, biegły rewident ogranicza się do analiz i zapytań, bez przeprowadzania pełnych testów zgodności i wiarygodności danych.
W konsekwencji, przegląd kończy się sprawozdaniem z przeglądu, a nie sprawozdaniem z badania zawierającym opinię biegłego rewidenta. W efekcie jego wydźwięk jest bardziej ostrożny: audytor stwierdza, że nie zauważył niczego, co wskazywałoby na istotne nieprawidłowości. Nie daje więc zapewnienia, jak to w przypadku audytu finansowego, że istotnych nieprawidłowości nie ma.
Czy przegląd sprawozdania finansowego jest obowiązkowy?
W przeciwieństwie do obowiązkowego badania rocznego sprawozdania finansowego, które w przypadku określonych jednostek wynika wprost z art. 64 ustawy o rachunkowości, przegląd nie jest co do zasady obowiązkowy. Zlecenie przeglądu jest zazwyczaj decyzją dobrowolną – podejmowaną najczęściej ze względu na potrzeby informacyjne zarządu, inwestorów, rady nadzorczej lub jednostki dominującej.
Wyjątek stanowią spółki giełdowe (w tym jednostki zainteresowania publicznego), które są zobowiązane do poddania śródrocznego sprawozdania finansowego przeglądowi przez biegłego rewidenta – wynika to z przepisów dotyczących rynku kapitałowego, w tym krajowych i unijnych regulacji dotyczących emitentów papierów wartościowych. W praktyce więc przeglądy dotyczą najczęściej sprawozdań śródrocznych publikowanych przez spółki publiczne i grupy kapitałowe.
Kiedy warto zlecić przegląd sprawozdania finansowego?
Poza przypadkami opisanymi wcześniej przegląd sprawozdania finansowego może też być zlecony dobrowolnie. Przydaje się on na przykład w przypadku spółek kapitałowych o mniejszej skali działalności lub organizacji non-profit, które chcą uzyskać zewnętrzne potwierdzenie rzetelności danych finansowych – ale bez pełnego zakresu badania.
Przegląd może być także przydatny (i potrzebny) do przeprowadzenia transakcji, due diligence, w procesie przekształceń, a także w relacjach z inwestorami, instytucjami finansowymi czy funduszami.
Ile kosztuje przegląd sprawozdania finansowego przez audytora finansowego?
W porównaniu do pełnego badania sprawozdania finansowego, które często jest czasochłonnym procesem, przegląd trwa krócej a jednocześnie dostarcza wartościowe informacje określonym interesariuszom. Należy jednak pamiętać, że nie daje on tej samej pewności, co badanie sprawozdania finansowego.
Powyższe skutkuje tym, że przegląd sprawozdania finansowego z reguły będzie tańszy, niż audyt finansowy. Podobnie jednak, jak audyt, jego wycena musi zostać przeprowadzona przez firmę audytorską w oparciu o szacunek pracochłonności.