Co to są informacje finansowe i czemu są one tak ważne?
W przestrzeni publicznej codziennie pojawiają się różne informacje finansowe ze świata, których nie należy mylić z informacjami niefinansowymi. Media przekazują na przykład dane z rynków finansowych, statystyki dotyczące rozwoju gospodarczego oraz informacje finansowe dotyczące przedsiębiorstw. Te ostatnie dotyczą sytuacji majątkowej, finansowej i wyników działalności jednostki gospodarczej, które muszą być prezentowane m.in. zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Informacje finansowe stanowią podstawę podejmowania decyzji zarządczych (przez zarządzających przedsiębiorstwami), inwestycyjnych (między innymi przez inwestorów) i kontrolnych (przez organy spółek oraz organy państwowe). Informacje finansowe przedsiębiorstw są też przedmiotem analizy przez biegłego rewidenta.
Przeczytaj więcej o informacjach finansowych poniżej!

Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się, między innymi:
Jakie są przykłady dokumentów zawierających informacje finansowe?
Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym zawarte są informacje finansowe dotyczące danego podmiotu (oraz ewentualnie grupy kapitałowej) to sprawozdanie finansowe. Składa się ono, poza informacją dodatkową, z:
- bilansu, przedstawiającego wartości aktywów i pasywów podmiotu na określony dzień, oraz
- rachunku zysków i strat, który ukazuje uzyskany wynik finansowy w konkretnym okresie.
Dodatkowo, do innych ważnych dokumentów, w których prezentowane są informacje finansowe, należą też:
-
- rachunek przepływów pieniężnych, informujący o źródłach i wykorzystaniu środków pieniężnych będących w posiadaniu podmiotu (może on być sporządzany metodą bezpośrednią lub pośrednią),
- zestawienie zmian w kapitale własnym, obrazujące zmiany w strukturze kapitału własnego,
- księgi rachunkowe, zawierające szczegółowe zapisy operacji gospodarczych dokonywane przez podmiot.
Z powyższego wynika, jak wiele dokumentów kluczowych dla świata gospodarczego zawiera informacje finansowe. Bez tych danych nie mogłyby być m.in. zaciągane kredyty na finansowanie działalności. Bez informacji finansowych nie mogłyby też być przeprowadzane duże inwestycje.
W jaki sposób zapewniane jest bezpieczeństwo informacji finansowych?
Informacje finansowe odgrywają kluczową rolę również przykładowo w tworzeniu biznesplanu, czyli dokumentu określającego strategię i cele biznesowe. Przeprowadzona o prawdziwe i sprawdzone dane analiza bilansu, rachunku zysków i strat oraz prognoz umożliwia prawidłową ocenę rentowności przedsięwzięcia.
Dlatego przepisy prawa dążą do zapewnienia bezpieczeństwa informacji finansowych. W jaki sposób? Po pierwsze poprzez obowiązkowość audytu dla podmiotów spełniających określone kryteria. W ramach takiego audytu biegły rewident weryfikuje rzetelność i zgodność z przepisami sprawozdania finansowego.
Po drugie, niektóre dane finansowe muszą być publikowane. Przykładowo sprawozdania finansowe jednostek podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) muszą być opublikowane w terminie 15 dni od ich zatwierdzenia (art. 69 ustawy o rachunkowości). KRS pełni funkcję publicznego rejestru, umożliwiającego dostęp do danych finansowych, co zwiększa ich transparentność.