Jakie jest miejsce strategii zrównoważonego rozwoju w strategii przedsiębiorstwa?

Autor: Agnieszka Baklarz

W poprzednim wpisie przekonywałam, że aby przygotować sprawozdanie zrównoważonego rozwoju trzeba najpierw… mieć strategię ESG. Zatrzymam się więc chwilę nad pojęciem strategii oraz odniesieniem tej strategii do zrównoważonego rozwoju.

Wpis jest rozwinięciem sekcji opisywanej na naszej podstronie dedykowanej strategii ESG.

 

 

Rysunek obrazujący związek pomiędzy strategią organizacji a strategią ESG
Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania strategia to program działalności przedsiębiorstwa, który ma na celu osiągnięcie zamierzonych celów. Wynik wykonywania strategii jest uwidaczniany w sprawozdaniu z działalności. W odniesieniu do strategii warto jest więc rozważyć, co dokładnie zarząd powinien napisać w sprawozdaniu z działalności.
Generalnie, zgodnie z art. 49 ust. 2, 2a, 2b oraz 3 ustawy o rachunkowości, zarząd opisuje, w jaki sposób realizował strategię przyjętą przez przedsiębiorstwo w minionym roku oraz co planuje dalej. Czyli – co do zasady – w omawianym dokumencie zarząd nie opisuje całej strategii a raczej opisuje ją poprzez odniesienie do tego, co zrobiono i co zamierza zrobić w najbliższym czasie, czyli poprzez fakty.

Projektowane przepisy ustawy o rachunkowości, dodające w związku z implementacją dyrektywy CSRD nową część sprawozdania z działalności, jaką będzie sprawozdanie zrównoważonego rozwoju (ESG), zakładają, że zarządy będą obowiązane do przedstawienia w wyodrębnionej części sprawozdania z działalności informacji niezbędnych do zrozumienia wpływu jednostki na kwestie zrównoważonego rozwoju oraz wpływu kwestii zrównoważonego rozwoju na rozwój, wyniki i sytuację jednostki (projektowany art. 63r ust. 1).

lorneta leżąca na krześle składanyn
Dalsze uszczegółowienie tych wymogów znajduje się w projektowanym art. 63r ust. 2 pkt pokazując dokładne odwołania do poszczególnych elementów:

„zwięzły opis modelu biznesowego i strategii biznesowej jednostki, w tym opis:

a) odporności modelu biznesowego i strategii biznesowej jednostki na ryzyka związane z kwestiami zrównoważonego rozwoju,

b) szans dla jednostki związanych z kwestiami zrównoważonego rozwoju,

c) planów jednostki, w tym działań wdrażających i powiązanych z nimi planów finansowych i inwestycyjnych, służących zapewnieniu, aby model biznesowy i strategia biznesowa jednostki uwzględniały:

 

    • przejście na zrównoważoną gospodarkę,
    • ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 °C zgodnie z porozumieniem paryskim na postawie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu przyjętym w dniu 12 grudnia 2015 r.,
    • osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej i zmiany rozporządzeń (WE) nr 401/2009 i (UE) 2018/1999 (Dz. Urz. UE L 243 z 9.7.2021, str. 1),
d) w stosownych przypadkach, w jakim zakresie działalność jednostki wiąże się z wykorzystaniem węgla, ropy naftowej i gazu,

e) w jaki sposób w modelu biznesowym i strategii biznesowej jednostki uwzględniono potrzeby interesariuszy jednostki oraz wpływ jednostki na kwestie zrównoważonego rozwoju,

f) sposobu wdrożenia strategii jednostki w odniesieniu do kwestii zrównoważonego rozwoju;”

Z powyższych przepisów wynika zasadniczo (co absolutnie nie może dziwić), że nie ma takiego pojęcia w odniesieniu do przedsiębiorstwa jak „strategia zrównoważonego rozwoju”. Jest natomiast „strategia przedsiębiorstwa”, która ma być rozwinięta poprzez dodanie do niej nowych elementów wskazujących na wrażliwość przedsiębiorstwa na czynniki inne, niż tylko finansowe. Jeśli bowiem przedsiębiorstwo ma coś napisać w swoim sprawozdaniu z działalności to po prostu musi mieć o czym napisać.

Pewnym utrudnieniem w odniesieniu do strategii tak rozumianej (i w odniesieniu do sprawozdania zrównoważonego rozwoju) jest to, że strategia ma mieć odniesienie do grupy kapitałowej (jeśli mówimy o sprawozdaniu z działalności grupy kapitałowej). Ale o tym w kolejnym wpisie…

Człowiek stojący przed biurkiem na którym jest kawa, tablet i dokumenty