Co to ESG i jak przygotować się do nowych obowiązków sprawozdawczych?
Spis treści
Na tej stronie dowiesz się:
- Co to ESG i skąd pochodzi pomysł na takie nowe obowiązki dla firm?
- Jakie są trzy najważniejsze etapy przygotowania firmy do raportowania ESG?
- Dlaczego warto korzystać z usług biegłego rewidenta do przygotowania strategii ESG i późniejszego raportu ESG?
- Jakie usługi świadczy firma Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o. w zakresie ESG?
Co to ESG?
ESG to skrót utworzony z pierwszych liter angielskich słów „Environmental” (środowiskowe), „Social” (społeczne) i „Governance” (ład korporacyjny).
Skrót ten określa czynniki, które należy brać pod uwagę podczas określania wpływu spółek i inwestycji na szeroko pojęte otoczenie (w ramach raportowania niefinansowego / raportowania zrównoważonego rozwoju).
Raportowanie czynników ESG (raportowanie zrównoważonego rozwoju) ma być istotnym elementem transformacji energetycznej i realizacji Celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez kraje członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2015 roku.
ESG – od strategii, poprzez raportowanie aż po atestację
Zgodnie z regulacjami unijnymi można wyszczególnić trzy najważniejsze etapy w dostosowywaniu się do właściwego wypełnienia obowiązków związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju:
2. sporządzenie sprawozdania zrównoważonego rozwoju w oparciu o normy wynikające ze standardów ESRS i dyrektywy CSRD i przy uwzględnieniu zasad przyjętych przy tworzenie strategii ESG;
3. atestacja sprawozdania esg i zrównoważonego rozwoju (w przypadku raportów ESG nie jest właściwe używanie pojęcia „audyt ESG”, gdyż zgodnie z dyrektywą CSRD mowa o „atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”).
Dlaczego warto korzystać z usług biegłych rewidentów?
Nie tylko docelowo przy samej atestacji raportów ESG, ale już na etapach wcześniejszych, czyli na przykład przy przygotowywaniu strategii ESG lub sporządzania raportu ESG warto rozważyć skorzystanie z usług osób z uprawnieniami biegłego rewidenta.
Osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem audytorskim (wpisane na listę osób uprawnionych do atestacji sprawozdań zrównoważonego rozwoju) bez wątpienia lepiej mogą ocenić, czy według ich kryteriów strategia ESG lub raport ESG są dobrze, czy źle przygotowane i napisane oraz są w stanie bardziej rzeczowo w związku z tym doradzać: jeszcze na etapie przygotowania pierwszych dokumentów usługi będą wykonywane w zgodzie z zasadami i kryteriami, jakimi będą później posługiwać się audytorzy sprawozdań zrównoważonego rozwoju (w ramach ich atestacji).
Jak możemy pomóc Twojej firmie w spełnieniu obowiązków regulacyjnych?
W przeciwieństwie do CSR, które nie jest uregulowane i nie podlega obowiązkowej publikacji i atestacji, ESG niesie za sobą wiele obowiązków sprawozdawczych. Dlatego oferujemy usługi pomagające w raportowaniu ESG, w tym w zakresie:
- doradztwa w przygotowaniu strategii ESG, jej integracji z modelem biznesowym (co jest poprzedzone tak zwanym audytem ESG),
- wsparcia przy tworzeniu raportu ESG,
- atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (raport ESG przechodzi nie przez audyt tylko przez atestację),
- szkolenia pozwalające zrozumieć szczegóły zagadnienia, między innymi z perspektywy atestacji raportów,
- rozumieniu i analizowaniu ryzyk i scenariuszy związanych z czynnikami ESG, w tym klimatycznych,
- w analizie podwójnej istotności,
- w prowadzeniu dialogu z interesariuszami, to jest z podmiotami stanowiącymi część łańcucha wartości, czyli przykładowo z dostawcami lub dystrybutorami.
Usługi realizowane są przez wiodących na rynku ekspertów, biegłych rewidentów posiadających praktyczne i wieloletnie doświadczenie, w tym organach regulacyjnych. To doświadczenie pozwala nam dobrze rozumieć te przepisy (również biorąc pod uwagę ich ewolucję na przestrzeni ostatnich kilku lat) i dzielić się naszą wiedzą z klientami.