Raport ESG zrównoważonego rozwoju – jak podołać nowym obowiązkom?

Co to jest raport ESG?

Raport ESG (przeczytaj, co to jest ESG), lub zgodnie z przepisami dyrektywy CSRD: sprawozdanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, to część sprawozdania z działalności danej firmy zawierająca informacje na temat wpływu jej działalności na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Mowa zatem o tym, jaki wpływ ma firma na środowisko naturalne (E) i społeczeństwo (S) oraz o sposobie zarządzania firmą przez osoby oraz organy decyzyjne (G).

Raportowanie ESG jest natomiast procesem zbierania, analizowania i prezentowania powyższych danych (w raporcie) zgodnie ze standardami raportowania zrównoważonego rozwoju – ESRS oraz według zasad klasyfikacji zawartych w taksonomii UE.

Co do zasady sprawozdanie zrównoważonego rozwoju ma być dla firmy jednym z głównych narzędzi w identyfikowaniu, ocenie i zarządzaniu ryzykami oraz szansami związanymi z kwestiami zrównoważonego rozwoju. Celem wprowadzania tych obowiązków jest przede wszystkim dążenie przez kraje unijne do realizowania celów polityki klimatycznej.

Podstawa prawna i harmonogram raportowania ESG

W Unii Europejskiej kluczowym aktem prawnym do niedawna była dyrektywa 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (NFRD). W 2022 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę 2022/2464 w sprawie raportowania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD), która zastąpiła NFRD.

W porównaniu do dyrektywy NFRD, dyrektywa CSRD istotnie rozszerzyła zakres firm objętych obowiązkiem raportowania oraz wymogi dotyczące ujawniania informacji.

 

Turbina wiatrowa na tle chmur

Z czego składa się raport ESG?

Zgodnie ze standardami raportowania ESRS należy raportować dane i informacje pochodzące z trzech opisanych poniżej głównych obszarów E, S i G:

  • Wpływ firmy na środowisko (E): raportowanie informacji o emisji gazów cieplarnianych, zużyciu energii, gospodarce wodnej, zarządzaniu odpadami oraz ochronie bioróżnorodności.
  • Wpływ firmy na społeczeństwo (S): informacje dotyczące poszanowania dla praw pracowniczych, wspierania różnorodności i inkluzji społecznych mniejszości, zaangażowaniu firmy w rozwój społeczności lokalnych, działania na rzecz wspierania edukacji i rozwoju pracowników oraz działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa.
  • Sposób zarządzania firmą (G): raport powinien zawierać dokładny opis struktury zarządzania, przyjętych polityki deontologicznych pozwalających na zapewnienie funkcjonowania norm etycznych, polityk ochrony sygnalistów, polityk i działań zapewniających utrzymywania zgodności z regulacjami, zarządzania ryzykiem oraz relacji z interesariuszami firmy.

Relacja raportu ESG do strategii zrównoważonego rozwoju firmy

Jak się ma raport ESG do strategii ESG? W skrócie można powiedzieć, że raport ESG jest dokumentem opisującym, w jaki sposób realizowana jest przyjęta przez firmę strategia zrównoważonego rozwoju firmy.

Innymi słowy strategia zrównoważonego rozwoju wyznacza długoterminowe cele w zakresie minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko, wspierania społeczności oraz zapewniania odpowiedniego zarządzania firmą. Raport ESG stanowi natomiast narzędzie monitorowania i komunikowania postępów w realizacji tych celów.

Ręce trzymające linę w trakcie wspinania się na górę

Rola biegłych rewidentów w procesie raportowania ESG

Biegli rewidenci odgrywają kluczową rolę w procesie raportowania ESG, oferując:

  1. niezależność i obiektywizm: weryfikacja danych przez niezależnych a jednocześnie doświadczonych ekspertów zwiększa wiarygodność raportu, co jest kluczowe mając na uwadze, że raporty będą później musiały przejść przez atestację (sprawdzenie, czy są one rzetelne, kompletne i zgodne z obowiązującymi standardami oraz przepisami);
  2. doświadczenie i wiedzę: biegli rewidenci posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie standardów raportowania ESG, co umożliwia skuteczne doradztwo i wsparcie;
  3. zgodność z regulacjami: biegły rewident poprzez swoją wiedzę i doświadczenie zapewni, że raport spełnia wszystkie wymogi prawne i standardy branżowe;
  4. identyfikację ryzyk: udział biegłego rewidenta będzie wsparciem w identyfikacji i zarządzaniu ryzykami związanymi z ESG, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy.