ESG to szansa dla firm na lepsze zrozumienie swojego otoczenia

Autor: Marcin Obroniecki

Poniższy wpis powstał w reakcji na to, że osoby zajmujące się obecnie ESG w swoich wypowiedziach medialnych i na portalach społecznościowych wymieniają praktycznie tylko jedną korzyść z odpowiednio profesjonalnego i wczesnego stosowania się do nowych regulacji: ograniczenie globalnego ocieplenia i ogólnie korzyści dla środowiska…

Dlatego poniżej postaram się udowodnić, czemu wdrożenie zasad CSRD i ESRS jest przede wszystkim w długim okresie korzystne dla samego przedsiębiorstwa a nie tylko poświęceniem, jakie należy zrobić dla klimatu i zatrzymania wzrostu poziomu wód w oceanach.

 

 

Biegusy lecące jeden z drugim

Wdrażanie ESG to nie tylko liczenie śladu węglowego!

O tym, dlaczego ESG to szansa dla polskich przedsiębiorstw wypowiadałem się dla portalu Forsal.pl już dwa lata temu, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, kiedy jeszcze regulacje nie były oficjalnie przyjęte przez Unię Europejską.

Dlaczego jest to ważne? Dlatego, że z perspektywy średniej lub nawet dużej polskiej firmy nieracjonalne wydaje się twierdzenie, że ograniczenie przez nią emisji dwutlenku węgla w istotny sposób przełoży się na zatrzymanie wzrostu globalnych temperatur. Przedstawianie ESG polskim firmom w ten sposób może wręcz do tych regulacji zniechęcać.

Prawdopodobnie trochę bardziej przekonywującym może być to, że nawet mała polska firma jest w stanie istotnie zanieczyszczać powietrze w swojej okolicy i przyczyniać się przykładowo do powstawania smogu. Jednak zakładając, że nie wszyscy przedsiębiorcy będą wyczuleni na powyższe kwestie to może okazać się niewystarczające, aby ich przekonać do ESG…

CSRD oferuje firmom narzędzia pozwalające lepiej rozumieć swój rynek

Przedstawianie ESG jako jedynie regulacji pro-klimatycznych jest błędne. Dlaczego? Dlatego, że regulacje CSRD i ESRS oferują kompleksowe narzędzia, które pozwalają podmiotom gospodarczym lepiej rozumieć swoje otoczenie biznesowe, lepiej zrozumieć rynek w aspekcie długoterminowym, a w efekcie mogą przełożyć się na wzrost przychodów i zasięgu biznesowego.

Nie bez powodu istotnym elementem raportu ESG jest strategia ESG, która ma tak naprawdę być rozwinięciem właściwej strategii przedsiębiorstwa. Jest zatem istotne powiązanie działań wynikających z ESG z innymi działaniami strategicznymi firmy.

„CSRD i ESRS oferują kompleksowe narzędzia, które pozwalają podmiotom gospodarczym lepiej rozumieć swoje otoczenie biznesowe”

ESG – przykłady narzędzi wprowadzanych przez ESRS i CSRD

Jakie są przykłady działań, jakie należy podjąć w ramach raportowania ESG? Poniżej wybór tylko kilku z nich: podwójnej istotności, analizy łańcucha wartości oraz rozumienia użytkowników.

Pierwszym przykładem z brzegu jest analiza podwójnej istotności (ang. double materiality), czyli jednoczesnego uwzględniania zarówno tego, jak firma wpływa na środowisko i społeczeństwo, jak i jak te czynniki (w tym przykładowo społeczne) wpływają na działalność firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zidentyfikować nie tylko ryzyka wynikające z własnej działalności, ale również te zewnętrzne, które mogą zagrozić ich stabilności i długoterminowemu wzrostowi.

Kluczowe w nowym podejściu ESG jest także zrozumienie całego łańcucha wartości. ESRS zobowiązuje firmy do analizy nie tylko własnych operacji, ale także wpływu, jaki wywierają na dostawców, odbiorców, wszystkich innych partnerów biznesowych i kontrahentów oraz lokalne społeczności. Taka holistyczna perspektywa pozwala lepiej zarządzać ryzykami związanymi z reputacją, dostawami surowców czy innymi strategicznymi aspektami działalności.

Unijne regulacje ESG kładą też duży nacisk na pojęcie użytkowników – zgodnie z definicją tego terminu w ESRS, użytkownicy to szerokie grono interesariuszy – od inwestorów i regulatorów, po pracowników i lokalne społeczności. Dzięki przejrzystym i szczegółowym raportom ESG, firmy mogą budować zaufanie, zwiększać swoją atrakcyjność dla inwestorów oraz zacieśniać relacje z klientami i partnerami.

Podsumowanie – dlaczego zasady ESG są pro-biznesowe?

Jak starałem się wykazać powyżej CSRD, ESRS i taksonomia UE nie są wyłącznie narzędziem do ochrony środowiska, ale przede wszystkim strategicznym instrumentem. Są to narzędzia, które mają na celu wspieranie europejskich firm w ich długoterminowym rozwoju, zwiększając ich odporność na ryzyka oraz zdolność do adaptacji w zmieniającym się otoczeniu biznesowym.

Oczywiście, w sytuacji, w której przykładowo model biznesowy danej firmy sprawia, że jest ona uzależniona od wykorzystywania surowców, których cena co do zasady może w przyszłości znacznie wzrosnąć, to samo ograniczanie wykorzystywania tych surowców, które jednocześnie często są szkodliwe dla środowiska, będzie też po prostu opłacalne.

Ale jeszcze raz warto to podkreślić – ESG to nie tylko literka „E”, ale też „S” oraz „G”!