Atestacja sprawozdania zrównoważonego rozwoju (ESG)
Co to atestacja?
Atestacja oznacza niezależną weryfikację sprawozdania finansowego, innego dokumentu lub informacji, przez biegłego rewidenta. Jej celem jest przeprowadzenie procedur w taki sposób, aby wyrazić wniosek dający ograniczoną pewność, że sprawozdanie podlegające weryfikacji nie zawiera istotnych nieprawidłowości i jest zgodne z obowiązującymi przepisami we wszystkich istotnych aspektach.
Atestacja różni się od badania sprawozdania finansowego (audytu finansowego) poziomem pewności (zapewnienia ze strony audytora). Zakres procedur wykonywanych w ramach usługi dającej ograniczoną pewność jest istotnie węższy niż w przypadku usługi dającej racjonalną pewność. W związku z tym poziom zapewnienia uzyskany przy usłudze dającej ograniczoną pewność jest istotnie niższy niż poziom zapewnienia jaki byłby uzyskany, gdyby przeprowadzono usługę dającą racjonalną pewność.
Atestacja uwiarygadnia dane zawarte w sprawozdaniu finansowym lub innym atestowanym dokumencie.
Co to atestacja ESG?
Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (raportu ESG) to weryfikacja sprawozdania ESG dokonana przez audytora. Jej celem jest potwierdzenie, że przedstawione dane są rzetelne i wiarygodne oraz sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami sprawozdawczymi (na terenie Unii Europejskiej obowiązują standardy raportowania ESRS oraz taksonomia ESG).
Aby zapewniąc jak największą przejrzystość sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dyrektywa CSRD nakłada obowiązek jej atestacji przez niezależnego dostawcę usług atestacyjnych.
W ramach atestacji raportu ESG audytor przeprowadza m.in. szczegółową ocenę analizy podwójnej istotności w nim zawartej przez firmę. Innymi słowy atestujący sprawdza, między innymi, czy firma właściwie identyfikuje:
- ryzyka związane z jej działalnością dla środowiska i społeczeństwa oraz dla jej długotrwałego rozwoju wynikające ze sposobu zarządzania oraz podejścia do kwestii etycznych;
- szanse dla rozwoju jej biznesu i działalności związane z właściwym podejściem do zarządzania czynnikami ESG.
ESG a audyt – czy raport ESG podlega audytowi?
Podobnie, jak sprawozdanie finansowe jest audytowane, tak samo sprawozdanie zrównoważonego rozwoju (raportu ESG) potrzebuje uwiarygodnienia danych raportowanych. W raporcie ESG jednostka informuje bowiem o jej wpływie na środowisko, swoim zaangażowaniu społecznym i praktykach zarządczych. Jest to znacznie szersze spojrzenie na działalność jednostki, niż to ma miejsce w przypadku sprawozdania finansowego. Czy jednak raport ESG podlega audytowi? Nie – raport ESG podlega atestacji, co jest bardzo ważną różnicą.
Audyt finansowy i atestację raportu ESG różnią poziomy pewności – o ile w audycie biegły rewident musi uzyskać wystarczające dowody na to, że sprawozdanie finansowe jest wolne od istotnych zniekształceń, niezależnie od tego, czy są one spowodowane oszustwem, czy błędem, to atestacja daje tak zwaną ograniczoną pewność, podobnie jak przypadku przeglądu półrocznego sprawozdania finansowego.
Kto może przeprowadzić atestację sprawozdania zrównoważonego rozwoju w Polsce?
Dyrektywa CSRD daje możliwość państwom członkowskim UE zdecydowania, czy poza biegłymi rewidentami do atestacji zrównoważonego rozwoju będą dopuszczeni również niezależni dostawcy usług atestacyjnych.
W Polsce ta kwestia zostanie rozstrzygnięta po ostatecznym wdrożeniu dyrektywy do prawa polskiego. Na ten moment, bazując na tym, co jest zawarte w projekcie implementacji dyrektywy CSRD do prawa polskiego, atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju ma być wyłącznie w gestii biegłych rewidentów.
Na co, między innymi, uważać przy zlecaniu atestacji raportu ESG?
1. Czy firma, której atestacja jest zlecana posiada odpowiednie uprawnienia – w przypadku firm audytorskich działających w Polsce można to sprawdzić na liście firm audytorskich.
2. Czy biegły rewident, który miałby atestować raport ESG nie brał udziału w pracach nad jego sporządzaniem? Jeżeli tak, to nie może atestować tego raportu ESG (przeczytaj więcej).
3. Czy dobrze określasz zakres atestacji – na przykład czy Twoja firma jest częścią grupy kapitałowej?
4. Czy odpowiednio wcześnie wszystko jest przygotowane – przykładowo, czy jeszcze przed sporządzeniem raportu ESG masz przygotowaną strategię ESG?