Co to jest strategia zrównoważonego rozwoju ESG?

Dyrektywa CSRD wprowadziła obowiązek ujmowania w sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju (ESG) informacji niezbędnych „do zrozumienia wpływu jednostki na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem oraz informacje niezbędne do zrozumienia, w jaki sposób kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem wpływają na rozwój, wyniki i sytuację jednostki (…) w tym (…) działania wdrażające i powiązane z nimi plany finansowe i inwestycyjne (…)„.

Co bardzo ważne, strategia ESG jest elementem, który musi pojawić się w firmie na co najmniej rok przed samym raportowaniem. Dlaczego? Dlatego, że strategia musi zawierać analizę ryzyka i istotności, aby było możliwe zaprojektowanie działań i określenie zasad gromadzenia danych, według których będą one gromadzone i na podstawie których potem sporządzony będzie raport ESG.

Osoba ruszająca gońcem podczas gry w szachy

Miejsce strategii w sprawozdaniu i raporcie ESG

Zgodnie z powyżej wspomnianą dyrektywą CSRD strategia zrównoważonego rozwoju (ESG) jest jednym z głównych elementów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (raportu ESG).

To w strategii ESG mają być zawarte plany biznesowe zawierające odniesienie się do tego, w jaki sposób firma szacuje wpływ kwestii zrównoważonego rozwoju na jej działalność oraz jakie zamierza podjąć w związku z tym działania.

Przeczytaj również wpis na naszym blogu opisujący miejsce strategii ESG w całościowej strategii biznesowej firmy.

Widok z góry na ludzi pracujących na komputerach i piszących na kartkach

Wsparcie w przygotowaniu oraz wdrożeniu strategii zrównoważonego rozwoju

Z punktu widzenia firmy strategia ESG nie powinna być odrębną strategią a rozwinięciem strategii biznesowej o cele związane z realizacją wytycznych środowiskowych.

Aby dobrze zaprojektować i zaimplementować strategię ESG w  firmie konieczne jest kilkukrokowe podejście związane ze zrozumieniem i odpowiednim zaimplementowaniem w firmie całościowej strategii biznesowej.

Implementacja przepisów dyrektywy CSRD oraz standardów raportowania ESRS oznacza dla przedsiębiorstw konieczność przemyślenia i modyfikacji strategii działania tak, aby włączyć do niej wszystkie aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem.

Ludzie wbiegający do wody trzymając pod pachami deski surfingowe

Zasady gromadzenia danych o zrównoważonym rozwoju

Strategia ESG firmy musi, między innymi, zawierać analizę ryzyka i istotności dzięki czemu możliwe jest zaprojektowanie działań i określenie zasad gromadzenia danych, według których w 2025 r. przez cały rok będą one gromadzone i na podstawie których potem sporządzony będzie raport ESG.

Są to wszystko kroki, które należy jak najszybciej wykonać, aby umożliwić późniejszego raportowania, na podstawie analizy realizacji celów.

Ręka śledząca i analizująca wykresy na kartce papieru