Co to jest strategia ESG? Czy jest ona obowiązkowa? Jak ją przygotować?
Strategia ESG to, zgodnie z dyrektywą CSRD, zbiór wszystkich działań planowanych przez daną firmę podejmowanych na rzecz przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju. Działania te powinny obejmujących zarówno aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze.
W ramach planowania strategicznego firma objęta obowiązkami ESG powinna zawierać działania w zakresie ESG w ogólnej strategii przedsiębiorstwa. Ma to pozwolić na systematyczne podejście do zrównoważonego rozwoju.
Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, gdzie w szczegółach piszemy o różnych kwestiach związanych z przygotowaniem strategii ESG!
Spis treści
Na tej stronie dowiesz się:
- Czy posiadanie strategii ESG jest obowiązkowe?
- Jakie są przykłady działań strategicznych w zakresie zrównoważonego rozwoju?
- Jak się ma strategia ESG do raportu ESG?
- Jak należy podejść do przygotowania strategii zrównoważonego rozwoju ESG?
- Dlaczego tak ważne jest określenie zasad zbierania danych o zrównoważonym rozwoju w firmie?
Czy strategia ESG jest obowiązkowa?
Strategia ESG jest obowiązkowa dla podmiotów objętych obowiązkami wynikającymi z dyrektywy CSRD. Wprowadziła ona obowiązek ujmowania w raporcie ESG informacji niezbędnych „do zrozumienia wpływu jednostki na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem oraz informacje niezbędne do zrozumienia, w jaki sposób kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem wpływają na rozwój, wyniki i sytuację jednostki (…) w tym (…) działania wdrażające i powiązane z nimi plany finansowe i inwestycyjne (…)„.
Co bardzo ważne, strategia ESG jest elementem, który musi pojawić się w firmie na co najmniej rok przed samym raportowaniem. Dlaczego? Dlatego, że strategia musi zawierać analizę ryzyka i istotności, aby było możliwe zaprojektowanie działań i określenie zasad gromadzenia danych, według których będą one gromadzone i na podstawie których potem sporządzony będzie raport ESG.
Strategia ESG przedsiębiorstwa powinna zapewnić spełnianie przez firmę wymogów regulacyjnych: dyrektywy CSRD (przepisów, które ją w Polsce implementują), rozporządzenia ESRS oraz taksonomii UE. Powinna również przyczynić się do zmniejszenia wpływu na środowisko (E), wzmocnienia odpowiedzialności społecznej i wobec społeczności (S) i działania na rzecz wzmacniania kultury zarządzania firmą (G).
Strategia ESG – przykłady działań strategicznych
Jaka powinna być strategia zrównoważonego rozwoju? Wszystko zależy od branży oraz sytuacji konkretnego podmiotu. Ważne jest bowiem, aby firmy dostosowywały swoje działania do specyfiki branży oraz skupiły się na aspektach kluczowych dla ich działalności z punktu widzenia ESG.
Jakie są przykładowe działania strategiczne w zakresie ESG, które można zastosować w konkretnej firmie (oraz które można wpisać do sprawozdania zrównoważonego rozwoju)?
Weźmy dla przykładu branżę produkcyjną. Celem strategicznym w zakresie zrównoważonego rozwoju może być dążenie do zrównoważonego gospodarowania wykorzystywanymi zasobami. Może to się odbywać poprzez zmniejszanie zużycia surowców pierwotnych i recykling odpadów produkcyjnych. Takie działanie jest zgodne z wytycznymi ESRS i CSRD ponieważ koncentruje się na redukcji odpadów, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz poprawie efektywności surowców, czyli kluczowych elementach w zakresie wpływu środowiskowego.
Miejsce strategii ESG w sprawozdaniu zrównoważonego rozwoju (raporcie ESG)
Zgodnie z powyżej wspomnianą dyrektywą CSRD strategia zrównoważonego rozwoju (ESG) jest jednym z głównych elementów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (raportu ESG). Jest ona również zatem zawarta, co do zasady, w sprawozdaniu z działalności publikowanym przez podmiotom sprawozdający.
To w strategii ESG mają być zawarte plany biznesowe zawierające odniesienie się do tego, w jaki sposób firma szacuje wpływ kwestii zrównoważonego rozwoju na jej działalność oraz jakie zamierza podjąć w związku z tym działania.
Przeczytaj również wpis na naszym blogu opisujący miejsce strategii ESG w całościowej strategii biznesowej firmy.
Wsparcie w przygotowaniu oraz wdrożeniu strategii zrównoważonego rozwoju
Z punktu widzenia firmy strategia ESG nie powinna być odrębnym dokumentem. Powinna ona być rozwinięciem strategii biznesowej o cele związane z realizacją wytycznych ESG (w tym środowiskowych).
Aby dobrze zaprojektować i zaimplementować strategię ESG w firmie konieczne jest kilkukrokowe podejście związane ze zrozumieniem i odpowiednim zaimplementowaniem w firmie całościowej strategii biznesowej.
Implementacja przepisów dyrektywy CSRD oraz standardów raportowania ESRS oznacza dla przedsiębiorstw konieczność przemyślenia i modyfikacji strategii działania tak, aby włączyć do niej wszystkie aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem.
Zasady gromadzenia danych o zrównoważonym rozwoju
Strategia ESG firmy musi, między innymi, zawierać analizę ryzyka i istotności dzięki czemu możliwe jest zaprojektowanie działań i określenie zasad gromadzenia danych, według których w 2025 r. przez cały rok będą one gromadzone i na podstawie których potem sporządzony będzie raport ESG.
Są to wszystko kroki, które należy jak najszybciej wykonać, aby umożliwić późniejszego raportowania, na podstawie analizy realizacji celów.