Kredyt ESG (sustainability-linked loan) a dane dotyczące zrownoważonego rozwoju

Kredyt ESG to specjalny rodzaj finansowania, w którym oprocentowanie i warunki są uzależnione od realizacji celów ESG przez kredytobiorcę. Bank udziela więc kredytu firmie, która spełnia określone kryteria zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu może on też być tańszy i bardziej korzystny.

Banki oraz instytucje finansowe coraz częściej oferują takie kredyty (zwane po angielsku sutainability-linked loan, w skrócie SLL) jako element strategii zarządzania ich własnym ryzykiem ESG (co potem raportują w ramach swojego łańcucha wartości opisanego w sprawozdawczości ESG).

Jeżeli starasz się o kredyt ESG (kredyt ekologiczny), poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące często spotykanych warunków stawianych przez banki, w tym wymaganych danych ESG oraz sposobów ich weryfikacji, które pomogą Ci się skutecznie przygotować.

Elegancko ubrani ludzie siedzący na spotkaniu wokół stołu, na którym leżą kartki zawierająca tabelki i dane

Kto może ubiegać się o kredyty ESG?

Co do zasady nie każdy bank posiada kredyt ESG w swojej ofercie. Jednak kiedy taki produkt w ofercie banku jest, to – co do zasady – jest on wtedy dostępny zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm, takich jak MŚP. Wszystko jednak zależy od spełnienia określonych wymagań w zakresie ESG.

Przykładowo (jest to jednakże sprawa indywidualna) bank może wymagać udowodnienia, że podmiot ubiegający się o kredyt ma między innymi:

  • wdrożoną strategię ESG – dokument, w którym wykazuje się sposób, w jaki strategia przedsiębiorstwa uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju.

  • przyjęte cele ESG – np. celów w zakresie dażęnia do zmniejszania śladu węglowego, poprawy efektywności energetycznej, ograniczenia zużycia surowców lub poprawy warunków pracy.

Dla MŚP wnioskowanie o kredyt ekologiczny oznacza to konieczność posiadania ustrukturyzowanego podejścia do ESG, nawet jeśli nie są one jeszcze objęte obowiązkiem raportowania wynikającym z dyrektywy CSRD.

Jak przygotować oraz zweryfikować dane dot. ESG?

Uzyskanie kredytu ESG (ekologicznego) wymaga dostarczenia wiarygodnych informacji na temat działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Weryfikacja tych danych może obejmować kilka etapów:

Ocena wewnętrzna – przed złożeniem wniosku warto samodzielnie, w ramach swojej firmy, przeanalizować, jakie dane ESG firma już posiada (i gromadzi) i które wymagają uzupełnienia. Pomocne mogą być przykładowo wcześniejsze raporty, certyfikaty środowiskowe, polityki wewnętrzne lub wszelkie inne dokumenty dotyczące szeroko pojętego ESG (zrównoważonego rozwoju).

Kwestionariusz ESG lub ankieta ESG – bank może wymagać wypełnienia specjalnego formularza dotyczącego kluczowych aspektów ESG w odniesieniu do działalności firmy. Warto wcześniej zapoznać się z zakresem możliwych pytań i przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające podane informacje.

Dokumentacja i certyfikaty – do weryfikacji danych mogą być wymagane konkretne dokumenty, takie jak:

    • certyfikaty ISO (np. ISO 14001 dla systemów zarządzania środowiskowego),

    • ślad węglowy organizacji (zgodnie z GHG Protocol),

    • polityki różnorodności i równości w firmie,

    • sprawozdania dotyczące zużycia energii i zasobów.

Zewnętrzny „audyt” ESG – w przypadku większych kredytów instytucje finansowe mogą wymagać weryfikacji danych ESG przeprowadzonej przez niezależny podmiot. Celem jest potwierdzenie prawdziwości i rzetelności deklarowanych danych. Przykładowo, taką weryfikację wskaźników ESG przeprowadza nasza firma audytorska Monte Vero.

Z drugiej strony, MŚP same mogą stosować kwestionariusze ESG do oceny swoich poddostawców, zwłaszcza jeśli planują rozszerzyć działalność na rynki wymagające zgodności z określonymi standardami ESG lub ubiegać się o zamówienia publiczne i prywatne z uwzględnieniem kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.