Co to jest certyfikat ESG?

MŚP nie mają obowiązku formalnego raportowania ESG jeżeli nie spełniają kryteriów ustawowych. Jeżeli jednak jesteś kontrahentem dużej firmy (np. dostawcą), to poza prośbami o przekazanie informacji dot. ESG (w formie ankiet lub kwestionariuszy) możesz również zostać poproszony o przedstawienie certyfikatu ESG.

Uzyskanie takiego certyfikatu może też być pomóc w budowaniu wiarygodności na rynku. Jest on potencjalnie przydatny zatem również wtedy, kiedy nikt nas o niego nie prosi.

Co warto wiedzieć o certyfikatach ESG? Jak taki dokument uzyskać? Dowiesz się tego w poniższym tekście!

Mężczyzna w garniturze pokazujący kciuk w górę

Co to jest certyfikat ESG?

Certyfikat ESG to oficjalny dokument, w którym instytucja certyfikująca potwierdza, że dana organizacja działa zgodnie z ustalonymi standardami w trzech kluczowych obszarach: środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego i zarządzania (obszarach ESG). Certyfikat taki jest wyrazem zaangażowania firmy, której dotyczy certyfikat, w odpowiedzialne i zrównoważone prowadzenie działalności biznesowej.

Nie ma jednego szablonu lub wzoru ani regulacji określających, jak certyfikat dotyczący zrównoważonego rozwoju powinien dokładnie wyglądać. Na rynku funkcjonuje wiele programów certyfikacyjnych, krajowych i międzynarodowych, które różnią się zakresem, poziomem wymagań i metodologią.

Co do zasady oraz w praktyce certyfikat ESG stanowi potwierdzenie, że firma:

  • analizuje swój wpływ na środowisko i społeczeństwo,

  • wdraża odpowiedzialne praktyki biznesowe,

  • podejmuje działania ograniczające ryzyka ESG.

Czy certyfikacja w zakresie zrównoważonego rozwoju jest obowiązkowa?

Na to pytanie odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli jednak chcemy pozostać kontrahentem dużych firm to będą one od nas prawdopodobnie tego wymagały. Dlatego, że duże korporacje mają obowiązek analizować swoje łańcuchy wartości zgodnie z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Z perspektywy dużej firmy, to, że ich dostawca przedstawi im certyfikat zrównoważonego rozwoju pozwoli im mieć pewność, że podmioty będące częścią łańcucha wartości spełniają określone wymagania wynikające z przepisów prawa.

Jak uzyskać certyfikat ESG?

Uzyskanie certyfikatu ESG to proces, który pozwala nie tylko potwierdzić odpowiedzialne działania firmy, ale także odpowiedzieć na oczekiwania kontrahenta.

Proces uzyskiwania certyfikatu ESG najczęściej obejmuje poniżej opisane etapy. Pierwszym krokiem jest zrozumienie dokładnej potrzeby partnera biznesowego — nie każdy certyfikat jest bowiem równoważny w oczach dużych organizacji.

Kto pyta, nie błądzi – dlatego przed na początku warto porozmawiać z kontrahentem, żeby dowiedzieć się więcej o jego oczekiwaniach. Zadajmy więc partnerowi biznesowemu pytanie o aspekty ESG, które mają dla niego największe znaczenie i jaki standard lub zakres certyfikacji uzna on za wiarygodny.

1. Rozpoznanie oczekiwań kontrahenta

Analiza, czego dokładnie wymaga klient – jakie aspekty ESG są dla niego kluczowe i jakie standardy (oferowane przez różne niezależne firmy certyfikujące) preferuje.

2. Ocena gotowości organizacji i zgodności z warunkami koniecznymi do posiadania certyfikatu

Przegląd działań i procesów w firmie pod kątem wymagań wybranego certyfikatu; identyfikacja braków i obszarów do wzmocnienia.

3. Przygotowanie działań i dokumentacji

Między innymi na podstawie analiz przeprowadzonych w poprzednim punkcie, opracowanie konkretnych działań naprawczych, procedur, polityk i zbieranie dowodów ich wdrożenia.

4. Weryfikacja podjętych działań przez jednostkę certyfikującą i uzyskanie certyfikatu

Przeprowadzenie audytu lub oceny zewnętrznej, która potwierdza zgodność działań z wymogami standardu ESG; po pozytywnym zakończeniu tego procesu, uzyskanie certyfikatu.

Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.