O jakie ankiety i oświadczenia dotyczące ESG odbiorcy pytają mniejsze firmy?

Ankieta ESG, oświadczenia i certyfikaty o ESG, itp… Mimo braku obowiązku raportowania w zakresie ESG, małe firmy są coraz częściej zobowiązane do dostarczania informacji o ESG na żądanie swoich kontrahentów.

Dzieje się tak w przypadku, w którym kontrahent jest jednostką podlegającą obowiązkowemu raportowania zgodnie z ESRS (np. globalne korporacje). Taka jednostka ma wówczas obowiązek zbierania danych od swoich dostawców aby w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przedstawić informacje o swoim łańcuchu wartości. Mniejsze firmy mogą być więc proszone o wypełnianie ankiet ESG, dostarczanie danych do raportów, lub inne informacje.

Jakie mogą być zakresy i przykłady informacji? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Ręka ludzka śledząca długopisem dane na rysunkach i w tabelkach zawartych na kartce papieru

Wymogi dotyczące środowiska, emisji CO2 i śladu węglowego

Pierwszą literą w skrócie ESG jest „E” – czyli środowisko. Do najważniejszych danych w raportowaniu ESG należą właśnie dane dotyczące zużycia energii i wody oraz zużywaniu zasobów naturalnych i ewentualnym zanieczyszczaniu środowiska. W związku z tym duzi kontrahenci (w tym banki) mogą wymagać od mniejszych firm m.in. wypełnienia ankiet dotyczących emisji ekwiwalentu CO2, dla zakresów 1, 2 i 3. Przykładowo, podmiot kupujący samochód może oczekiwać od dostawcy tego samochodu informacji o śladzie węglowym kupowanego produktu.

Zgodność z politykami i certyfikaty środowiskowe

Dodatkowo mogą być wymagane dokumenty potwierdzające zgodność z politykami ESG, takimi jak certyfikaty ISO 14001 czy raporty środowiskowe. Globalne korporacje mogą żądać dowodów na stosowanie zrównoważonych praktyk i respektowaniu globalnych umów i traktatów. Przykładem może być firma odzieżowa wymagająca informacji o etycznych warunkach pracy w fabrykach produkujących odzież.

Standardy pracy i prawa człowieka

Firmy mogą również żądać dokumentów potwierdzających przestrzeganie standardów pracy, w tym zgodności z wytycznymi ILO (Międzynarodowej Organizacji Pracy) czy posiadania certyfikatów SA8000. Wymogi te dotyczą m.in. braku wykorzystywania pracy dzieci czy pracy przymusowej. Przykładem może być koncern spożywczy wymagający informacji o pochodzeniu surowców, na przykład kakao produkowanego bez udziału pracy dzieci.

Ład korporacyjny i polityki antykorupcyjne

W zakresie ładu korporacyjnego może pojawić się konieczność przedstawienia dokumentów dotyczących zgodności z zasadami ładu korporacyjnego, takich jak kodeksy etyczne czy polityki antykorupcyjne. Dodatkowo mogą być wymagane informacje na temat struktury własności i nadzoru nad firmą. Przykładowo, globalna korporacja farmaceutyczna może domagać się informacji o praktykach antykorupcyjnych od swoich dostawców.

Wskaźniki ESG a ryzyko kredytowe

Banki i instytucje finansowe mogą wymagać od firm wskaźników ESG do oceny ryzyka kredytowego. Może to obejmować raporty finansowe, analizy ryzyka klimatycznego czy inwestycje w zielone technologie. W przypadku instytucji finansowych to nie tylko kwestia zgodności z dyrektywą CSRD ale również z regulacjami specyficznymi dla sektora finansowego, jak rozporządzenie CRR. Przykładem może być bank, który wymaga od klienta-dłużnika strategii redukcji emisji CO2 jako warunku uzyskania lepszego finansowania.

Co się stanie, jeżeli odmówisz przekazania kontrahentowi danych o ESG?

Powyższe rodzaje oświadczeń oraz informacji, o jakie mogą prosić odbiorcy lub inni kontrahenci są tylko przykładowe i ich zakres może być szerszy. Należy jednak pamiętać, że o ile przekazywanie informacji nie jest sankcjonowane w prawie to warto się na to zgodzić. Brak przekazania dużym kontrahentom wymaganych dokumentów może uniemożliwić współpracę lub dostęp do finansowania (w przypadku, kiedy mówimy np. o wnioskowaniu o kredyt bankowy).

Czy informacje o ESG przekazywane partnerom biznesowym musza być weryfikowane przez audytora?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. O ile sam raport ESG musi przejść przez atestację dokonana przez niezależnego weryfikatora, to nie zawsze informacje przekazywane podmiotom raportującym muszą też być same zweryfikowane. Należy jednak zadbać o to, aby były one rzetelnie przygotowane. W praktyce wzory lub pakiety informacje mogą być poddawane weryfikacji przez specjalistów, w tym biegłych rewidentów mających doświadczenie w ESG.

Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.