Od kiedy i kogo dotyczy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju ESG?

Kogo dotyczy i kogo będzie dotyczyć obowiązek raportowania ESG?

Kto ma obowiązek raportować w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG)? Dyrektywa CSRD przedstawia harmonogram, według którego różnej wielkości spółki będą musiały publikować sprawozdanie zrównoważonego rozwoju.

W 2025 roku wszystkie duże podmioty (które średniorocznie zatrudniają ponad 500 pracowników) będące emitentami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) będą musiały przygotować sprawozdanie zrównoważonego rozwoju (raport ESG) za rok 2024.

 

 

W 2026 roku raportować będą musiały inne podmioty, niekoniecznie notowane na giełdzie, będące dużymi jednostkami,  czyli takimi, które spełniają dwa z trzech następujących kryteriów:

  • zatrudniają ponad 250 pracowników;
  • osiągają roczny obrót netto co najmniej 50 milionów euro (według projektu ustawy implementującej dyrektywę CSRD równowartość 220 milionów złotych);
  • sumę aktywów bilansu w kwocie co najmniej 25 milionów euro (według projektu ustawy implementującej dyrektywę CSRD równowartość 110 milionów złotych).

Od 2027 roku obowiązek raportowania ESG obejmie także: małe i średnie firmy (MŚP), które są jednostkami zainteresowania publicznego (w tym emitentów giełdowych), małe i niezłożone instytucje finansowe (zgodnie z rozporządzeniem CRR) będące dużymi jednostkami lub będące małymi i średnimi jednostkami zainteresowania publicznego ale nie mikrojednostkami, oraz wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i wewnętrzne zakłady reasekuracji, pod warunkiem, że spełniają kryteria dużej jednostki lub są małymi i średnimi JZP ale nie są mikrojednostkami.

Również małe i średnie firmy MŚP będą musiały raportować

Jak wynika z powyższego harmonogramu, do tej pory tylko duże firmy, zatrudniające ponad 500 pracowników, i będące jednostkami zainteresowania publicznego miały obowiązek raportowania danych niefinansowych (zgodnie z dyrektywą NFRD).

Dyrektywa CSRD wprowadza jednak zmiany i już od 2025 roku (czyli obowiązek raportowania w 2026 r. za 2025 rok) obowiązki w tym zakresie będą miały małe i średnie firy (MŚP), które zatrudniają ponad 250 pracowników i osiągają obrót wynoszący 40 milionów euro, niezależnie od tego, czy są one lub nie notowane na giełdzie.

Od 2026 roku (raportowanie za 2026 rok w 2027 roku) obowiązkiem będą objęte również małe i średnie przedsiębiorstwa (w rozumieniu dyrektywy 2013/34) będące jednostkami zainteresowania publicznego.

Ptaki latające na brzegiem morza podczas zachodu słońca

Kiedy zacząć przygotowania do raportowania ESG?

Warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeżeli zgodnie z ustawą obowiązek raportowania powstanie przykładowo w 2026 roku (tak jak to będzie w przypadku dużych przedsiębiorstw i dużych MŚP) to nie można czekać do tej daty i trzeba jeszcze wcześniej się przygotować.

Powyższe wynika z tego, że raportowanie danych wymaga ich uprzedniego gromadzenia według określonych i przyjętych zasad. A to z kolei musi się zadziać najpóźniej na początku roku, za który się raportuje (czyli dla raportów sporządzanych w 2026 roku a dotyczących roku 2025 musi to się odbyć najpóźniej na początku 2025 roku). Również wcześniej musi zostać określona całościowa strategia zrównoważonego rozwoju. Bez odpowiedniego zgromadzenia danych nie będzie bowiem co raportować.

Przeczytaj więcej o naszej usłudze wsparcia przy tworzeniu strategii i przygotowywania się do raportowania ESG.

Sprawdź, czy Twoja firma musi sporządzać sprawozdanie zrównoważonego rozwoju?

Poniższy schemat jest tłumaczeniem schematu, którego źródło znajduje się na stronach Komisji Europejskiej. Dokładne kryteria dot. wielkości obrotów zostaną określone w ustawie implementującej dyrektywę CSRD do prawa polskiego.

Schemat przedstawiający, kto i od kiedy musi raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju