Na czym polega badanie sprawozdania finansowego?
Zgodnie z prawem sprawozdanie finansowe podlega szczegółowej weryfikacji przez biegłego rewidenta. Ma ona na celu zapewnienie rzetelności oraz zgodności z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
Audyt finansowy jest jednocześnie procesem ściśle regulowanym, który przeprowadzany jest w oparciu o rygorystyczne przepisy prawa i standardy badania.
W przypadku, kiedy Twoja firma spełnia określone kryteria, zachęcamy do zapoznania się najważniejszymi informacjami dotyczącymi przebiegu audytu finansowego.
Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje pozwalające określić, na czym polega audyt finansowy. W tym celu opisujemy wymogi regulacyjne, dokumenty, które są sprawdzane podczas audytu oraz najważniejsze procedury.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Jakie są etapy audytu sprawozdania finansowego?
Dla uproszczenia i łatwiejszego zrozumienia, na czym polega audyt finansowy, jego przebieg można podzielić na trzy główne etapy. Po pierwsze, przygotowanie. Drugim etapem jest analiza dokumentacji. Po trzecie wyciągnięcie wniosków oraz sporządzenie sprawozdania z badania (raportu biegłego rewidenta). Każdy z tych etapów opisany jest poniżej.
Przygotowanie audytu
Na etapie przygotowawczym audytor zapoznaje się z działalnością firmy, analizuje jej model biznesowy, strukturę organizacyjną oraz ewentualnie obowiązujące specyficzne regulacje branżowe. Kluczowe jest również zidentyfikowanie obszarów podwyższonego ryzyka mogących powodować zniekształcenie sprawozdania, określenie zakresu badania oraz poziomu istotności.
Analiza dokumentacji, bilansu i ksiąg rachunkowych
Biegły rewident następnie zbiera i analizuje dokumentację finansową (niżej opisujemy, jakie dokumenty dokładnie są analizowane przez audytora). Audytorzy stosują różne techniki, takie jak testy kontrolne, analizy porównawcze czy procedury analityczne, aby zweryfikować prawidłowość prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz identyfikować ewentualne nieprawidłowości.
Sprawozdanie z badania
W ostatniej fazie badania audytor sporządza sprawozdanie z badania, które zawiera nie tylko ocenę zgodności sprawozdania finansowego z przepisami prawa (w tym w szczególności ustawą o rachunkowości) i standardami rachunkowości, ale także ewentualne zalecenia dla organów podmiotu (w tym zarządu) w zakresie poprawy systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem finansowym. Sprawozdanie z badania zawiera również co do zasady opinię.
Jakie dokumenty sprawdza biegły rewident w czasie audytu?
Podstawowym elementem audytu jest kompleksowa dokumentacja finansowa, która stanowi fundament każdej analizy prowadzonej przez audytora. Należą do niej m.in. księgi rachunkowe, bilanse, rachunki zysków i strat, sprawozdania z przepływów pieniężnych, deklaracje podatkowe oraz inne dokumenty potwierdzające rzetelność prowadzonej księgowości. Ważną rolę odgrywają również protokoły z posiedzeń zarządu, raporty wewnętrznych audytorów oraz dokumentacja dotycząca polityki rachunkowości firmy. Skrupulatne przygotowanie tych materiałów przed audytem może znacząco wpłynąć na sprawność procesu audytowego.