Zapraszamy do lektury artykułu Agnieszki Baklarz, która w ostatnim dodatku „ESG w praktyce” analizuje planowane zmiany w standardach ESRS. O ile – według zapowiedzi polityków – ESG ma być mniej uregulowane (vide pakiet Omnibus), to proponowane zmiany w standardach raportowania ESG wymagają precyzyjnej analizy!
Agnieszka Baklarz w omawianym tekście opisuje prace nad uproszczeniem standardów ESRS. Komisja Europejska zleciła EFRAG ich uproszczenie po licznych sygnałach o nadmiernej złożoności i niewykonalności niektórych wymogów.
Planowane zmiany w ESRS mają objąć m.in. ograniczenie liczby ujawnień obowiązkowych, uproszczenie DMA, uelastycznienie raportowania łańcucha wartości i rezygnację z części zbędnych wymagań narracyjnych. Celem jest zwiększenie efektywności raportów przy zachowaniu ich użyteczności decyzyjnej i zgodności z globalnymi standardami.
Ekspertka naszej firmy audytorskiej podkreśla, że uproszczenia w standardach raportowania zrównoważonego rozwoju są konieczne. Nasza biegła rewident zaznacza jednak, że takie uproszczenia muszą iść w parze z zachowaniem rzetelności, spójności i odpornością na greenwashing (czyli tak zwanym „malowaniem trawy na zielono”).