Jak informowaliśmy na naszym blogu, 26 lutego br. Komisja Europejska, zgodnie z zapowiedziami, przedstawiła plan zmian w unijnych regulacjach ESG. Tak zwany pakiet Omnibus zakłada m.in. zmianę kryteriów powodujących obowiązek raportowania ESG oraz zmniejszenie wymogów zawartych w standardach ESRS.
Zapowiedzi Komisji Europejskiej muszą zostać wprowadzone w życie poprzez proces legislacyjny w UE a potem w krajach członkowskich.
Co wiadomo jak na razie po tych dwóch tygodniach od ogłoszenia planów? Zachęcamy do lektury!

Przy komentowaniu działań Komisji Europejskiej przy okazji pakietu Omnibus nie można jej odmówić ambicji i chęci podejmowania karkołomnych wyzwań. Dlaczego? Otóż jest już marzec, a plany Komisji zakładają, że zmiany dyrektyw zostaną wprowadzone w porządkach lokalnych nie później, niż w grudniu. Jest zatem 9 miesięcy na przeprowadzenie procesów legislacyjnych zarówno na poziomie unijnym jak a następnie lokalnie w krajach UE. Zadanie wydaje się tym trudniejsze, że nie tak dawno przecież mieliśmy w Polsce dopiero co proces implementacji dyrektywy CSRD, który wcale nie przeszedł tak gładko.
Paradoksalne może więc wydawać się uzasadnienie zmian ze strony Komisji Europejskiej, która powołuje się na zwracanie przez uczestników konsultacji konieczności zapewnienia „regulacyjnej stabilności”… Jako firma audytorska wspierająca firmy w dostosowywaniu się do wymogów ESG zalecamy ostrożność, i nie porzucanie wszelkich przygotowań do ESG.
Co wiadomo nowego o dalszych działaniach w zakresie Omnibusa?
Skoro tak mało czasu, bo tylko 9 miesięcy, zarówno na zmianę prawa unijnego jak i krajowych porządków prawnych, to jak idą postępy? Od oficjalnego ogłoszenia planów minęły już blisko dwa tygodnie. Jednak poza pewnymi przeciekami medialnymi, z których jedynie można się dowiedzieć, że Komisja Europejska zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o jak najszybsze głosowanie nad projektami zmian, jak na razie nie wiadomo wiele więcej.
Można natomiast oczekiwać nowych wiadomości w bieżącym tygodniu, ponieważ projekt Omnibusa ma pojawić się w poniedziałek 10 marca na wieczornej sesji plenarnej europarlamentu zgromadzonego w Strasburgu (stąd ilustracja do tego wpisu – nie z belgijskiej Brukseli a z francuskiego Strasburga). Jak tylko będzie wiadomo o szczegółach, będziemy pisać na blogu, w sekcji poświęconej Omnibusowi.
AKTUALIZACJA – po debacie w Parlamencie Europejskim
Wieczorem 10 marca br. odbyła się, zgodnie z planem, prezentacja projektu na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego. Po posiedzeniu miała miejsce, jak to określają niektórzy komentatorzy, „gorąca” debata. Poza samą jej temperaturą jak na razie ciężko wyciągnąć większe wnioski poza tym, że jak na razie brak konsensusu politycznego wobec zaproponowanych przez Komisję Europejską zmian w regulacjach ESG, w tym dyrektywie CSRD:
- partie lewicowe (socjaliście, zieloni) uważają, że omnibus ESG idzie za daleko;
- partie prawicowe (w tym konserwatyści) z kolei uważają, że omnibus ESG zbyt mało ogranicza obciążenia regulacyjne i że należy „ciąć” jeszcze więcej.
Brak konsensusu oznacza, że z perspektywy Komisji Europejskiej zaczął się prawdziwy wyścig z czasem!