Co regulacje ESG oznaczają w praktyce dla zarządów i rad nadzorczych spółek raportujących? Przeczytaj dodatek „Raportowanie ESG w praktyce” w dzienniku Rzeczpospolita!

Na łamach dziennika „Rzeczpospolita” ukazała się kolejna edycja dodatku „ESG w praktyce„. Zachęcamy szczególnie do przeczytania zawartego w nim tekstu Agnieszki Baklarz pt. „Odpowiedzialność władz spółki za raport ESG„!

Jak można przeczytać w wielu tekstach dotyczących zrównoważonego rozwoju na naszym blogu, wraz z wejściem w życiem dyrektywy CSRD oraz innych regulacji ESG przestało być tylko elementem PR-u (tak, jak niegdyś CSR).

ESG jest to dzisiaj dziedzina wysoce uregulowana i objęta standardami raportowania, między innymi w zakresie możliwych sankcji i kar w razie niskiej jakości sprawozdawczości.

Gazeta leżąca na stoliku na tle filiżanki

Raportowanie ESG wiąże się między innymi z bezpośrednio nałożoną na zarządy oraz rady nadzorcze spółek odpowiedzialność za właściwe raportowanie. To między innymi z tego powodu dyrektywa CSRD wprowadziła obowiązek atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez uprawnionych weryfikatorów. W Polsce, zgodnie z brzmieniem ustawy implementującej dyrektywę. uprawnieni do atestacji raportu ESG są biegli rewidenci.

We wspomnianym dodatku Agnieszka Baklarz przedstawia punkt po punkcie wszystkie najważniejsze obowiązki oraz obszary odpowiedzialności za raport ESG, jakie ciążą na organach podmiotów zobowiązanych do raportowania. Zachęcamy do przeczytania tekstu!