Jak przygotować się do złożenia zapytania ofertowego dotyczącego atestacji sprawozdania zrównoważonego rozwoju?

Autor: Agnieszka Baklarz

Stan wdrożenia dyrektywy CSRD w Polsce jest nieco „w proszku” z uwagi na brak ustawy implementującej; jednocześnie dla wielu firmy jest coraz mniej czasu na wybór firmy audytorskiej, która przeprowadzi atestację sprawozdania zrównoważonego rozwoju

W związku z powyższym przygotowałam krótką ściągę do planowania zapytania ofertowego (oraz planowania również samej atestacji).

I. Sprawdź dokładnie, które sprawozdanie zrównoważonego rozwoju musisz przygotować

Rysunek pozwalający zrozumieć, jaki rodzaj sprawozdania zrównoważonego rozwoju

Generalnie w większości przypadków należy wykonać jeden typ sprawozdania. Jest jednak nieco wyjątków – można zapoznać się z nimi w projekcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD (zmieniającym m.in. ustawę o rachunkowości oraz ustawę o biegłych rewidentach).

II. Jeśli przygotowujesz skonsolidowane sprawozdanie zrównoważonego rozwoju to zwróć uwagę na art. 81 ust. 4a zmienianej ustawy o biegłych rewidentach

  1. Zastanów się, czy będą wykonywane sprawozdania zrównoważonego rozwoju przez wszystkie podmioty w grupie.
  2. Zastanów się, kto wykona atestację sprawozdań podmiotów w ramach grupy.
  3. Jeśli nie będą wykonywane takie sprawozdania zrównoważonego rozwoju, zastanów się, kto wykona atestację informacji będących wkładem do sprawozdania zrównoważonego rozwoju pochodzących od podmiotów w grupie.
  4. Zastanów się, czy nie dojdzie do sytuacji opisanej w art. 81 ust. 7a zmienianej ustawy o biegłych rewidentach, czyli do obowiązku wykonania dodatkowej pracy przez firmę audytorską w zakresie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

III. Zwróć uwagę na zakres opinii wskazany w projektowanym art. 87a ust. 2 pkt 9 ustawy o biegłych rewidentach i odpowiednio sformułuj swoje wymaganie w tym zakresie w zapytaniu

Weź pod uwagę, że obecnie nie są znane wymogi w zakresie znakowania (tagowania ESEF), więc za obecny okres (2024 rok) opinia nie będzie zawierała tego elementu, gdyż nie ma takich wymogów.

IV. Zastanów się, czy usługę atestacji będzie wykonywać ta sama firma audytorska, która bada sprawozdanie finansowe i zastanów się nad terminami wynikającymi z regulacji

  1. Atestację sprawozdania zrównoważonego rozwoju może wykonać inna firma audytorska niż ta, która wykonuje badanie sprawozdania finansowego.
  2. Ze względu na to, że sprawozdanie zrównoważonego rozwoju zawiera dane ze sprawozdania finansowego, koniecznym jest, aby sprawozdanie finansowe miało zakończony audyt finansowy wcześniej, niż nastąpi wydanie opinii z atestacji sprawozdania zrównoważonego rozwoju.
  3. Ze względu na fakt, że firma audytorska wykonująca badanie sprawozdania finansowego opiniuje sprawozdanie z działalności w części pozostałej (czyli poza sprawozdaniem ze zrównoważonego rozwoju), niezbędne jest zapewnienie możliwości wymiany informacji pomiędzy obiema firmami audytorskimi (obie bowiem wypowiadają się co do sprawozdania z działalności, ale w różnych jej częściach).

V. Pamiętaj, że wyboru firmy audytorskiej do atestacji sprawozdania zrównoważonego rozwoju dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe (planowany art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości)

Obecnie statuty (lub umowy) spółek przewidują zazwyczaj delegowanie uprawnień do wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego (lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego) dla Rady Nadzorczej. Ponieważ obecnie nie jest jeszcze uchwalona zmiana ustawy (czyli ustawa jeszcze w ogóle nie przewiduje tej usługi), to zapewne niewiele spółek (a być może żadna) ma w swoim statucie delegację do wyboru firmy audytorskiej do wykonania atestacji sprawozdania zrównoważonego rozwoju. Czyli wyboru w takim układzie może dokonać jedynie Walne Zgromadzenie (!).

W związku z tym konieczne jest przewidzenie odpowiedniego czasu na wybór firmy audytorskiej bądź na zmianę statutu (lub umowy) spółki.

VI. Pamiętaj, że firma audytorska wykonująca atestację sprawozdania zrównoważonego rozwoju musi pozostać niezależna

Temat niezależności jest zazwyczaj dobrze rozumiany, ale w tym konkretnym przypadku nastręcza jednak pewne wątpliwości – szerzej o pewnych aspektach można przeczytać w tym wpisie.

Podsumowanie

Oczywiście powyższy niezbędnik nie wyczerpuje całości wymagań dotyczących wyboru firmy audytorskiej. Będziemy go rozszerzać na bazie naszych doświadczeń z tego procesu.

Poniżej przedstawiamy rysunek przedstawiający poszczególe kroki, jakie należy przejść w celu właściwego zaplanowania zapytania ofertowego dotyczącego atestacji raportu ESG.

Rysunek przedstawiający kroki konieczne do przygotowania zapytania ofertowego dotyczącego atestacji raportu ESG