Dobiega końca 2024 rok, w którym bardzo dużo zadziało się w zakresie regulacji zrównoważonego rozwoju. W efekcie implementacji dyrektywy CSRD z 1 stycznia 2025 roku wchodzą w Polsce w życie przepisy zobowiązujące określone firmy do publikacji raportów ESG.
Na przyjęciu ustawy wdrażającej CSRD jednak nie koniec. W 2025 roku należy spodziewać się po pierwsze kolejnych regulacji dotyczących ESG. Będzie to też rok, w którym do raportowania ESG będą musiały zacząć przygotowywać się również duże firmy niebędące notowane na giełdzie.
Jakie regulacje dotyczące ESG pojawią się w 2025 roku?
Jak pisaliśmy wcześniej na naszym blogu, branża audytorska i biegli rewidenci, którzy będą świadczyć atestację raportów ESG, czekają na standard atestacji (3002PL). Obecnie trwają konsultacje projektu prowadzone przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów.
Na poziomie unijnym można będzie również powoli spodziewać się pojawienia się pierwszych projektów sektorowych standardów raportowania, zapowiadanymi na nad którymi pracuje EFRAG.
Podobnie jeżeli chodzi o unijne standardy atestacji, nad którymi pracuje Komisja Europejska (które zgodnie z CSRD mają zostać przyjęte do 1 października 2026 roku – na początek będzie to standard atestacji dającej ograniczoną pewność).
Kto w 2025 roku będzie musiał zacząć przygotowywać się do raportowania ESG?
Dyrektywa CSRD, a za nią ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości (…) wprowadza obowiązek raportowania ESG w sposób stopniowy. Na początku, w 2025 roku, raportować muszą największe firmy, notowane na giełdzie. To są też firmy, które mają już pewne doświadczenie w takim raportowaniu, ponieważ w dużej mierze sporządzały już raporty niefinansowe na podstawie przepisów dyrektywy NFRD.
Zgodnie ze wspomnianymi przepisami od przyszłego roku raportować będą musiały duże ale nienotowane na giełdzie firmy – takie, które spełniają co najmniej dwa z trzech poniższych kryteriów:
- zatrudniają ponad 250 pracowników;
- osiągają roczny obrót netto co najmniej 220 milionów złotych;
- mają sumę aktywów bilansu w kwocie co najmniej 110 milionów złotych.
Co oznacza obowiązek raportowania w 2026? Że trzeba zacząć się do tego przygotowywać najpóźniej w 2025 roku. Dlaczego? Dlatego, że nie da się w 2026 roku raportować na temat danych, których się w 2025 roku nie zbierało…! Przeczytaj więcej we wpisie naszej ekspertki na blogu!