Ekspert Monte Vero o ujawnieniach ze standardów ESRS S1, S2, S3 i S4
Zapraszamy do lektury tekstu naszego eksperta w kolejnym wydaniu „ESG w praktyce„. Tym razem Agnieszka Baklarz opisuje kwestię ujawnień „społecznych”, czyli wynikających ze standardów tematycznych ESRS S1, S2, S3 i S4.
Tak, jak kiedyś pisaliśmy na naszym blogu, raportowanie ESG dotyczy nie tylko kwestii klimatu, ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych. Przedmiotem troski ESG jest szeroko pojęte otoczenie firmy, w tym kwestii społecznych. I właśnie kwestii społecznych dotyczą standardy tematyczne od S1 aż po S4, które wymagają, aby w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przedstawić odpowiednie ujawnienia.

W omawianym tekście Agnieszka Baklarz zwraca między innymi uwagę na to, że standardy ESRS przykładają wagę dużą wagę do mierzalności ujawnień. Za każdym ujawnieniem muszą iść nie tylko piękne i nośne marketingowo hasła, ale przede wszystkim konkretne i sprawdzalne mierniki. Liczy się więc nie sama deklaracja, lecz udowodnienie jej „materialności”.
Dlaczego jest to tak istotne? Dlatego, że dopiero wraz z implementacją dyrektywy CSRD raporty ESG są nie tylko publikowane w oparciu o jednolite standardy ale również podlegają weryfikacji przez biegłego rewidenta. Rola takiego biegłego rewidenta, który przeprowadza atestację raportu jest sprawdzenie m.in. właśnie tego, czy te ujawnienia mają poparcie w odpowiednich miernikach…