Zachęcamy do przeczytania dwóch artykułów w Dzienniku Gazecie Prawnej dotyczących technicznych aspektów przejścia przez spółkę na tak zwany estoński CIT. Prezes naszej firmy audytorskiej, Agnieszka Baklarz, komentuje kwestię wątpliwości dotyczących momentu powstania obowiązku podpisania sprawozdania finansowego.
Do kiedy należy sporządzić sprawozdanie finansowe w związku z przejściem na tak zwany estoński CIT? Zgodnie z przepisami, roczne sprawozdanie finansowe musi zostać podpisane najpóźniej do końca trzeciego miesiąca po dniu bilansowym. Ustawa o rachunkowości natomiast nie wskazuje żadnego terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego nie będącego sprawozdaniem rocznym.
Artykuł w DGP z 30 czerwca br. cytuje różne opinie eksperckie – w tym opinię Agnieszki Baklarz, która wskazuje, że błędem jest traktowanie sprawozdania finansowego sporządzane na potrzeby przejścia na estoński CIT jako sprawozdania rocznego.
Ponadto w efekcie interpretacji podatkowej dyrektora KIS z 27 lutego 2025 r. zostało wskazane, że sporządzenie sprawozdania finansowego (będącego warunkiem formalnym przejścia na estoński CIT) jest skuteczne dopiero z chwilą jego podpisania przez kierownika jednostki i osobę sporządzającą.
Łącząc oba warunki wskazywane przez KIS sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone i podpisane w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Odniesienie do sporządzenia w ciągu 3 miesięcy było poruszone już we wcześniejszym artykule. W kolejnym artykule ekspertka odniosła się do kwestii konieczności podpisania sprawozdania. Ten warunek jest w zasadzie warunkiem koniecznym aby sprawozdanie było uznane za sprawozdanie finansowe. Ma to więc szczególne znaczenie dla firm, które przygotowały sprawozdanie ale go nie podpisały. Fiskus może uznać to za błąd skutkujący utratą prawa do ryczałtu.