Dobrowolne raportowanie ESG zgodnie ze standardem VSME

W obliczu rosnących oczekiwań ze strony kontrahentów (dostawców i odbiorców) dotyczących ESG, coraz więcej firm wdraża dobrowolne raportowanie ESG (pomimo nie posiadania obowiązku prawnego).

Dobrowolne raportowanie ESG zgodnie ze standardem VSME pozwala MŚP budować przewagę konkurencyjną i wzmacniać reputację firmy. Raportowanie według VSME jest jednocześnie znacznie mniej uciążliwe i prostsze niż raportowanie zgodnie ze standardami ESRS

W poniższym artykule przedstwiamy najważniejsze informacje na temat standardu dobrowolnego raportowania ESG oraz poradnik, jak zacząć przygotowania do takiego raportowania.

Widok uścisku ręki przez dwie osoby w garniturze

Co to jest standard VSME?

Standard VSME został opracowany przez EFRAG (podobnie jak standardy ESRS) z myślą o małych i średnich firmach (MŚP), które chcą dobrowolnie raportować swoje działania w obszarze ESG. Jego celem jest umożliwienie prostszego raportowania nawet w firmach, które nie dysponują dużymi zasobami kadrowymi i finansowymi.

VSME daje ramy, które pomagają ustrukturyzować informacje o ESG, a jednocześnie umożliwiają elastyczne dopasowanie zakresu raportu do specyfiki i potrzeb danej organizacji: można bowiem raportować według modułu podstawowe (basic module) lub pełnego (comprehensive module).

Dobrowolne raportowanie ESG – czy warto?

Dobrowolne raportowanie ESG jest znacznie mniej wymagające i mniej kosztowne, niż regularne raportowanie zgodnie z ESRS. Jednocześnie powinno ono przynieć wymierne korzyści:

  1. po pierwsze, pozwala budować zaufanie do firmy, w tym u partnerów biznesowych, którzy często oczekują od swoich kontrahentów przejrzystości w zakresie ESG;
  2. po drugie, przygotowanie dobrowolnego raportu ESG pomaga w identyfikacji ryzyk oraz szans rozwojowych, co przekłada się na lepsze decyzje strategiczne – ESG to bowiem nie tylko ekologia!
  3. Po trzecie, MŚP, które rozpoczną raportowanie zgodnie ze standardem VSME, zyskają przewagę przygotowując się do możliwych przyszłych wymogów regulacyjnych – należy pamiętać, że nie jest jasne, jak w wyniku zmian regulacyjnych związanych z omnibusem ESG będą wyglądały w przyszłości obowiązki raportowania ESG. Jeżeli Twoja firma w przyszłości będzie objęta obowiązkiem raportowania ESG, to dobrowolne raportowanie ESG pozwoli Ci się do tego jak najwcześniej przygotować.

Jak przygotować się do dobrowolnego raportowania ESG?

1. Zrozumienie ESG i określenie strategii

Poznaj wpływ firmy na środowisko, ludzi (oraz społeczność lokalną) i ład korporacyjny (sposób zarządzania firmą). Opracuj strategię ESG dostosowaną do celów biznesowych.

2. Wskaźniki i dane

Określ wskaźniki ESG, które pozwolą Ci monitorować realizację określonej strategii ESG. Zbierz dane z odpowiednich działów i wyznacz osobę koordynującą kwestie ESG.

3. Struktura raportu ESG

Przygotuj, na bazie i zgodnie ze wskazówkami standardu VSME, przejrzysty raport: działania, wyniki, cele i plany rozwoju.

4. Komunikacja

Wypracuj sposób komunikacji przygotowanego raportu. Przykładowo opublikuj raport na stronie internetowej, w materiałach dla klientów i komunikacji wewnętrznej.

Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.