Co to są standardy przekrojowe ESRS?
Nie bez powodu, kiedy mówi się o standardach ESRS, to używa się liczby mnogiej. ESRS, czyli Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, to bowiem nie jeden a wiele standardów.
Wśród tych wszystkich standardów ESG stosowanych w Unii Europejskiej wyróżnia się dwa standardy przekrojowe, o charakterze ogólnym (w przeciwieństwie do standardów tematycznych i sektorowych).
Standardy przekrojowe określają generalne zasady raportowania i ujawniania informacji o zrównoważonym rozwoju, niezależnie od sektora lub branży, w której działa podmiot. Są to standardy ESRS 1 oraz ESRS 2.
Poniżej opisujemy, na czym te standardy przekrojowe polegają i co mówią ESRS 1 oraz ESRS 2. Zapraszamy do lektury!
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Co mówią standardy przekrojowe ESRS 1 i ESRS 2?
Podobnie jak co do zasady wszystkie standardy ESRS, również przekrojowe standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zostały opracowane przez EFRAG i przyjęte przez Unię Europejską. Tym, co je wyróżnia to to, że o ile przykładowo opracowywane obecnie konkretne standardy sektorowe będą musiały być stosowane przez tylko konkretne branże, to standardy przekrojowe ESRS będą musiały być stosowane przez każdy podmiot, który ma obowiązek raportowania w zakresie ESG.
Czym są standardy przekrojowe? ESRS 1 i ESRS 2, opisane poniżej, określają ramy i wytyczne dla sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Celem jest zapewnienie spójności, przejrzystości oraz porównywalności raportów ESG. W pewnym sensie można powiedzieć, że to są najbardziej techniczne i dotyczące kwestii formalnych spośród standardów ESRS. Dotyczą one między innymi rodzaju informacji o działaniach podmiotu w kontekście zrównoważonego rozwoju, jakie należy przedstawić w raporcie oraz sposobu ich prezentancji.
Standard ESRS 1
Standard ESRS 1 ma tytuł „Wymogi ogólne”. Jest to standard, który zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące między innymi struktury i zawartości sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Definiuje on również najważniejsze pojęcia stosowane we wszystkich pozostałych standardach (przykładowo jest przytoczona w nim definicja…).
Standard ESRS 1 nakazuje podmiotom raportowanie zgodnie z zasadą podwójnej istotności. Nakłada też obowiązek spójności z innymi regulacjami prawnymi, takimi jak Taksonomia UE i dyrektywa CSRD, oraz podkreśla rolę transparentności i wiarygodności danych, np. poprzez wymagania dotyczące weryfikacji informacji i stosowania odpowiednich wskaźników i mierników.
Niewątpliwie przydatnym elementem ESRS 1 są poszczególne dodatki, które znajdują się na końcu standardu. Takim ciekawym dodatkiem jest przykładowe oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Standard ESRS 2
Standard ESRS 2 zawiera informacje dotyczące sposobu prezentowania informacji oraz cech samej treści sprawozdania ESG. Określa m.in. sposób ujawniania informacji w strategii ESG. W tym celu nakazuje przedstawiać w raportach m.in. następujące informacje:
- kto w organizacji odpowiada za kwestie ESG,
- jakie procesy służą do identyfikacji ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz
- w jaki sposób firma angażuje interesariuszy w te kwestie.
ESRS 2 mówi zatem, że w raporcie ESG musi być ujawnione, jakie organy zarządcze i nadzorcze zajmują się ESG, jak podejmują decyzje oraz jak monitorują realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Standard wymaga także między innymi ujawniania w raportach metod zarządzania ryzykiem ESG, np. poprzez określenie procedur oceny wpływu firmy na środowisko i społeczeństwo oraz działań podejmowanych w odpowiedzi na te wyzwania.
Bardzo ważne są również zawarte w nim wskazówki metodologiczne, w tym dotyczące sposobu korygowania błędów sprawozdawczych odnotowanych w poprzednich okresach.