Sektorowe standardy ESRS – co to jest i od kiedy będą obowiązywały?

Sektorowe Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) są jedną z trzech kategorii ESRS obok standardów przekrojowych i tematycznych. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych kategorii zastosowanie konkretnego standardu sektorowego będzie obowiązkowe tylko dla firmy z tego sektora.

Zgodnie z ESRS 1 oraz ESRS 2, sektorowe ESRS mają precyzować dodatkowe wymagania dla konkretnych sektorów w kontekście obszarów zidentyfikowanych jako kluczowe dla zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj więcej niżej o tym, jaki wpływ mają sektorowe ESRS na raportowanie ESG!

Co to są sektorowe ESRS?

Sektorowe standardy ESRS to zestaw wytycznych uwzględniających specyfikę poszczególnych branż, które precyzują, jakie informacje dotyczące ESG powinny być ujawniane przez firmy w różnych sektorach gospodarki. Wynika to z przepisów dyrektywy CSRD (a dokładniej dodawanego przez nią do dyrektywy 2013/34/UE art. 29a), która zapowiadała przyjęcie przez Komisję Europejską dodatkowych wytycznych dla konkretnych branż.

Zatem poza raportowaniem według standardów ESRS obowiązujących wszystkie firmy, które raportują w zakresie ESG, w zależności od branży może być obowiązek raportowania w dodatkowym zakresie.

Zgodnie z zapowiedziamy EFRAG, sektor, w którym działa podmiot raportujący, będzie określany na podstawie europejskiego systemu klasyfikacji NACE. Zgodnie z tą nomenklaturą jest 35 sektorów. Jeżeli podmiot raportujący funkcjonuje w więcej, niż jednym sektorze zgodnie z NACE, to będzie musiał sprawozdawać się zgodnie z więcej, niż jednym standardem sektorowym.

Jakie są sektory, dla których powstaną standardy sektorowe?

Poniżej prezentujemy przetłumaczoną na język polski projektowaną listę grup sektorów oraz sektorów, dla których mają powstać standardy sektorowe. Lista jest zgodna z tym, co zostało zaprezentowane przez EFRAG 17 września 2024 r.

[projekt] Grupa sektorów ESRS[projekt] Sektor ESRSKod
RolnictwoRolnictwo, hodowla i rybołówstwoAAF
Leśnictwo i produkty z drewnaAFW
BudownictwoBudownictwo i InżynieriaCCE
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i powietrze do układów klimatyzacyjnychProdukcja energii i przedsiębiorstwa energetyczneUPE
Usługi wodno-ściekoweUWW
RozrywkaRekreacja i wypoczynekERL
Instytucje finansoweRynki KapitałoweFCM
Instytucje kredytoweFCI
UbezpieczenieFIN
Opieka zdrowotnaOpieka zdrowotna i usługiHHC
Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymiZakwaterowanieHAC
Usługi w zakresie żywności i napojówHFB
Artykuły gospodarstwa domowegoNiezbędne artykuły gospodarstwa domowegoHHG
PrzemysłPrzemysł lotniczy, obronny i usługiMAD
BioenergiaMBE
Chemikalia i polimeryMCP
Materiały budowlaneMCM
Elektronika i sprzęt elektrycznyMEL
Żywność i napojeMFB
Maszyny i urządzeniaMME
Instrumenty medyczneMMI
Obróbka metaliMMP
Pojazdy silnikoweMMV
Farmacja i BiotechnologiaMPB
Tekstylia, akcesoria, obuwie i biżuteriaMTA
GórnictwoGórnictwo, wydobywanie i węgielMQC
Ropa i GazMOG
NieruchomościNieruchomościRRE
Sprzedaż i HandelSprzedaż i HandelSST
UsługiEdukacjaSED
Usługi profesjonalneSPS
TechnologiaTechnologia informacyjnaTIT
Media i komunikacjaTMC
TransportInny transportTOT
Transport drogowyTRT

ESRS dla różnych sektorów – dlaczego są one potrzebne?

Tak samo, jak różne sektory gospodarki różnią się pomiędzy sobą w zakresie działalności, tak samo są pomiędzy nimi fundamentalne różnice w zakresie wpływu, ryzyk i szans dla zrównoważonego rozwoju.

Dlatego ustanowienie standardów sektorowych ma umożliwić dostosowanie sposobu raportowania do specyfiki danego sektora i branży. Dzięki temu raportowanie danej firmy ma być bardziej zrozumiałe i przejrzyste (w szczególności dla użytkowników sprawozdań ESG).

Kiedy pojawią się sektorowe standardy ESRS?

Zgodnie z CSRD standardy sektorowe ESRS miały pojawić się do 30 czerwca 2024 r. W 2024 roku, za sprawą dyrektywy 2024/1036, ich przyjęcie zostało przesunięte o dwa lata. Mają więc one zostać określone do 30 czerwca 2026 roku i obecnie są na etapie opracowywania ich przez EFRAG.