Dlaczego trzeba jak najszybciej zacząć przygotowywać się do raportowania ESG?

Autor: Agnieszka Baklarz

Ostatnio w mediach jednym z bardziej gorących tematów jest „raportowanie ESG”. Z naszych doświadczeń i rozmów z klientami wynika, że ciągle panuje jeszcze błędne przekonanie, że jeśli podmiot ma zrobić sprawozdanie zrównoważonego rozwoju w 2026 r. (za 2025 r.), to ma jeszcze na to dużo czasu. Nie jest to jednak prawda!

Aby obalić ten mit, przedstawiamy poniżej zarys niezbędnych etapów od końca (od razu nadmieniając, że złożoność zbierania danych i ich weryfikacji jest często niedoceniana; artykuł nie uwzględnia potencjalnych trudności w integracji systemów i komunikacji międzydziałowej):

Krok – 0: Przygotowanie gotowego sprawozdania zrównoważonego rozwoju (gotowego do przeprowadzenia atestacji zrównoważonego rozwoju) – do 31 marca 2026 r.

Mamy już gotowe struktury operacyjne, które pozwolą na regularne przygotowywanie rocznych raportów zrównoważonego rozwoju, które są bardziej precyzyjne i spójne, dzięki ciągłemu monitorowaniu i analizie danych.

Krok – 1: Zbieranie danych za 2025 r. oraz ich weryfikacja – rozpoczynamy go od początku 2025 r. i trwa do końca 2025 r.

W kroku tym następuje regularne gromadzenie danych ESG z różnych działów i lokalizacji firmy. Firma dokładnie wie, jakie dane powinna gromadzić w celu policzenia wyznaczonych mierników oraz raportowania zgodnie z  wytycznymi Taksonomii EU. Dane te powinny obejmować m.in. emisje gazów cieplarnianych, zużycie zasobów, warunki pracy, zaangażowanie społeczne oraz aspekty zarządzania. Dane muszą być regularnie weryfikowane i analizowane pod kątem ich zgodności ze standardami oraz celami firmy. Ważna jest również ich analiza w kontekście ryzyk ESG oraz potencjalnych szans. Na podstawie zebranych danych przygotowywane są monitoringi okresowe prowadzące w efekcie do raportu zrównoważonego rozwoju, który przedstawia osiągnięcia firmy, wyzwania oraz plany na przyszłość.

Krok – 2:  Projektowanie struktur organizacyjnych i prowadzenie dialogu z interesariuszami – zakończenie nie później niż grudzień 2024 r.

W ramach firmy powinny zostać powołane dedykowane zespoły odpowiedzialne za różne aspekty ESG. Mogą to być zespoły ds. środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz zarządzania. Powinna nastąpić implementacja systemów informatycznych do zbierania, przechowywania i analizowania danych ESG. Powinny one być zintegrowane z istniejącymi systemami zarządzania i raportowania. Konieczne jest również określenie procedur i procesów, które zapewnią regularne zbieranie danych, ich weryfikację oraz raportowanie. Ważne jest, aby były one jasno zdefiniowane i komunikowane w całej organizacji. Przez cały czas powinien być prowadzony dialog z interesariuszami.

Krok – 3: Projektowanie Strategii, Ustalenie Istotności, Łańcucha Wartości i Interesariuszy – zakończenie nie później niż grudzień 2024 r.

Zaprojektowana strategia obejmuje konkretne kroki i inicjatywy, które firma podejmie, aby osiągnąć swoją wizję. Powinna być spójna z misją i wartościami firmy oraz uwzględniać specyfikę branży i otoczenia rynkowego. W celu określenia, które zagadnienia wymagają zarządzania należy przeprowadzić analizę łańcucha wartości, zidentyfikować kluczowych interesariuszy oraz ustalić istotność. W efekcie tego konieczne jest ustalenie ram działania, standardów oraz wytycznych, które będą stosowane w całej organizacji. Obejmują one polityki, procedury oraz kodeksy postępowania adekwatne do ustalonych zasad.

Dowiedz się więcej, jak Monte Vero wspiera firmy we wdrażaniu regulacji wynikających z dyrektywy CSRD!

Harmonogram przygotowań do raportowania ESG